CS-HZ25ZKE + CU-HZ25ZKE
Flagship: ett mycket välkommet tillskott i ditt hem
- Maximal värmekapacitet på 3,60 kW vid -25 °C (2,5 kW-modell)
- nanoe™ X-teknik för förbättrat skydd 24/7 (nanoe X Generator Mark 3).
- Snygg och stilren design i matt vitt och grafitgrått
- Förbättrad SEER/SCOP för att uppnå energieffektivitet i toppklass
- Aerowings 2.0 för ultimat komfort
- Lättanvänd fjärrkontroll
- Inbyggd Wi-Fi för omedelbar anslutning via Panasonic Comfort Cloud App
- Kompatibel med Google Assistant och Amazon Alexa
- Chassi och delar utformade för enklare installation
Specifikationer
| Panasonic HZ25ZKE Flaggskepp Inverter+ - R32 | |||
|---|---|---|---|
| 3.20 kW | |||
| Maximal kapacitet | kW | 7,50kW | |
| Referens | CS-HZ25ZKE + CU-HZ25ZKE | ||
| Värmekapacitet (nominell) | kW | 3,20 | |
| Värmekapacitet (min) | kW | 0,85 | |
| Värmekapacitet (max) | kW | 7,50 | |
| COP (1) | W/W | 5,61 | |
| Värmekapacitet vid -7 °C (2) | kW | 5,00 | |
| COP vid -7 °C (1) | W/W | 2,58 | |
| Värmekapacitet vid -15 °C (2) | kW | 4,78 | |
| COP vid -15 °C (1) | W/W | 2,54 | |
| Värmekapacitet vid -20 °C (2) | kW | 4,20 | |
| COP vid -20 °C (1) | W/W | 2,40 | |
| Värmekapacitet vid -25 °C (2) | kW | 3,60 | |
| COP vid -25 °C (1) | W/W | 2,22 | |
| SCOP (3) | 5,30 A+++ | ||
| Pdesign vid -10 °C | kW | 3,20 | |
| Effekt vid uppvärmning (nominell) | kW | 0,57 | |
| Ingångseffekt för uppvärmning (min) | kW | 0,17 | |
| Ingångseffekt för uppvärmning (max) | kW | 2,16 | |
| Årlig energiförbrukning uppvärmning (4) | kWh/a | 845 | |
| Kylkapacitet (nominell) | kW | 2,50 | |
| Kylkapacitet (min) | kW | 0,85 | |
| Kylkapacitet (max) | kW | 3,60 | |
| SEER (3) | 8,80 A+++ | ||
| Pdesign (kylning) | kW | 2,50 | |
| Effekt vid kylning (nominell) | kW | 0,46 | |
| Effekt vid kylning (min) | kW | 0,17 | |
| Effekt vid kylning (max) | kW | 0,83 | |
| Årlig energiförbrukning kylning (4) | kWh/a | 99 | |
| Inomhusenhet | CS-HZ25ZKE | ||
| Strömkälla inomhus | V | 230 | |
| Luftflöde inomhus (uppvärmning) | m³/min | 15,7 | |
| Luftflöde inomhus (kylning) | m³/min | 12,4 | |
| Fuktavskiljningsvolym | L/h | 1,5 | |
| Ljudtryck inomhus (värme -Hi) (5) | dB(A) | 45 | |
| Ljudtryck inomhus (värme -Lo) (5) | dB(A) | 24 | |
| Ljudtryck inomhus (värme -Q-Lo) (5) | dB(A) | 18 | |
| Ljudtryck inomhus (Kylning -Hi) (5) | dB(A) | 41 | |
| Ljudtryck inomhus (Kylning -Lo) (5) | dB(A) | 25 | |
| Ljudtryck inomhus (Kylning -Q-Lo) (5) | dB(A) | 19 | |
| Mått inomhus (höjd) | mm | 295 | |
| Inomhusmått (bredd) | mm | 870 | |
| Inomhusmått (djup) | mm | 229 | |
| Nettovikt inomhus | kg | 11 | |
| nanoe X-generator | Mark 3 | ||
| Utomhusenhet | CU-HZ25ZKE | ||
| Luftflöde utomhus (värme) | m³/min | 33,5 | |
| Luftflöde utomhus (kylning) | m³/min | 33,5 | |
| Ljudtryck utomhus (Värme -Hi) (5) | dB(A) | 47 | |
| Ljudtryck utomhus (uppvärmning – låg) (5) | dB(A) | 44 | |
| Ljudtryck utomhus (kylning – hög) (5) | dB(A) | 46 | |
| Ljudtryck utomhus (kylning – låg) (5) | dB(A) | 43 | |
| Utomhusmått (höjd) (6) | mm | 622 | |
| Utomhusmått (bredd) (6) | mm | 824 | |
| Utomhusmått (djup) (6) | mm | 299 | |
| Nettovikt utomhus | kg | 34 | |
| Rördiameter (vätska) | Inch (mm) | 1/4 (6,35) | |
| Rördiameter (gas) | Inch (mm) | 3/8 (9,52) | |
| Rörlängdsintervall | m | 3 ~ 20 | |
| Höjdskillnad (in/ut) (7) | m | 10 | |
| Rörlängd för extra gas | m | 7,5 | |
| Extra gasmängd | g/m | 10 | |
| Köldmedium (R32) / CO2-ekv. | kg / T | 0,90 / 0,61 | |
| Driftområde (uppvärmning – min) | °C | -25 | |
| Driftområde (uppvärmning – max) | °C | +24 | |
| Driftområde (kylning – min.) | °C | +16 | |
| Driftområde (kylning – max) | °C | +43 | |
1) COP-beräkningen är baserad i enlighet med EN14511.
2) Värmepumpens kapacitet testas med kraftfullt läge och inklusive avfrostningsläge.
4) Den årliga energiförbrukningen beräknas i enlighet med EU/626/2011.
6) Lägg till 70 mm för rörport.