KIT-140PU3Z5 (S-1014PU3E + U-140PZ3E5)
4-vägs 90x90-kassett - PU3
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX Series Standard 4-vägs 90x90 kassett Inverter+ - R32
14.0 kW
Kit KIT-140PU3Z5
Kylkapacitet (max) kW 15,0
EER (nominellt) (1) W/W 3,23
EER (min) (1) W/W 5,32
EER (max) (1) W/W 2,73
SEER/ηsc (2) % 257,3 %
Pdesign (kylning) kW 14,0
Effekt vid kylning (nominell) kW 4,34
Effekt vid kylning (min) kW 0,62
Effekt vid kylning (max) kW 5,50
Värmekapacitet (max) kW 16,0
COP (nominellt) (1) W/W 4,18
COP (min) (1) W/W 5,48
COP (max) (1) W/W 3,33
SCOP/ηsc (2) % 152,4 %
Pdesign vid -10 °C kW 14,0 (at -7 °C)
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 3,35
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 0,62
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 4,80
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a
Inomhusenhet S-1014PU3E
Luftflöde inomhus (Hi) m³/min 38,0
Luftflöde inomhus (Med) m³/min 29,0
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 20,0
Fuktavskiljningsvolym L/h 6,0
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 40
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 34
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 62
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 55
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 49
Mått inomhus (höjd) mm 319
Inomhusmått (bredd) mm 840
Inomhusmått (djup) mm 840
Panelens mått (höjd) mm 33,5
Panelens mått (djup) mm 950
Nettovikt inomhus kg 25
Panelens nettovikt kg 5
nanoe X-generator Mark 1
Utomhusenhet U-140PZ3E5
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 21,00
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 20,00
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 19,20
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 16,20
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 15,50
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 14,80
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 84,0
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 82,0
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 56
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 56
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 74
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 74
Mått utomhus (höjd) mm 996
Yttermått (bredd) mm 980
Utomhusmått (djup) mm 370
Nettovikt utomhus kg 87
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 3/8 (9,52)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 5/8 (15,88)
Rörlängdsintervall m 5 ~ 50
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 15 / 30 (8)
Rörlängd för extra gas m 30
Extra gasmängd g/m 45
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 2,80 / 1,89
Driftområde (kylning – min.) °C -10
Driftområde (kylning – max) °C +43
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
1) EER- och COP-beräkningen baseras i enlighet med EN14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värdena i EU/626/2011. För modeller över 12 kW beräknas ηsc / ηsh-värdena baserat på EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Anslut vätskekopplingsröret (Ø6,35-Ø9,52) till vätskeslangsidan på inomhusenheten.
6) Anslut gasröret (Ø12,70-Ø15,88) till inomhusenheten på gasslangsidan.
7) Vid installation av utomhusenheten på en högre position än inomhusenheten.
8) Utomhusenheten placerad lägre / utomhusenheten placerad högre.
* Rekommenderad säkring för inomhusenheten 3A.