KIT-36PU3Z5 (S-3650PU3E + U-36PZ3E5)
4-vägs 90x90-kassett - PU3
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX Series Standard 4-vägs 90x90 kassett Inverter+ - R32
3.6 kW
Kit KIT-36PU3Z5
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 3,6
Kylkapacitet (min) kW 1,5
Kylkapacitet (max) kW 4,0
EER (nominellt) (1) W/W 4,34
SEER/ηsc (2) % 8,1 A++
Pdesign (kylning) kW 3,6
Effekt vid kylning (nominell) kW 0,83
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 156
Värmekapacitet (nominell) kW 3,6
Värmekapacitet (min) kW 1,5
Värmekapacitet (max) kW 4,6
COP (nominellt) (1) W/W 5,07
SCOP/ηsc (2) % 4,8 A++
Pdesign vid -10 °C kW 2,8
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 0,71
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 817
Inomhusenhet S-3650PU3E
Luftflöde inomhus (Hi) m³/min 14,5
Luftflöde inomhus (Med) m³/min 13,0
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 11,5
Fuktavskiljningsvolym L/h 0,7
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 28
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 27
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 45
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 43
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 42
Mått inomhus (höjd) mm 256
Inomhusmått (bredd) mm 840
Inomhusmått (djup) mm 840
Panelens mått (höjd) mm 33,5
Panelens mått (djup) mm 950
Nettovikt inomhus kg 19
Panelens nettovikt kg 5
nanoe X-generator Mark 1
Utomhusenhet U-36PZ3E5
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 3,85
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 3,70
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 3,55
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 3,35
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 3,20
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 3,05
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 33,6
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 34,0
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 46
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 47
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 64
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 66
Mått utomhus (höjd) mm 619
Yttermått (bredd) mm 824
Utomhusmått (djup) mm 299
Nettovikt utomhus kg 32
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 1/2 (12,70)
Rörlängdsintervall m 3 ~ 15
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 15 / 15 (8)
Rörlängd för extra gas m 7,5
Extra gasmängd g/m 10
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 0,87 / 0,59
Driftområde (kylning – min.) °C -10
Driftområde (kylning – max) °C +43
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
1) EER- och COP-beräkningen baseras i enlighet med EN14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värdena i EU/626/2011. För modeller över 12 kW beräknas ηsc / ηsh-värdena baserat på EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Anslut vätskekopplingsröret (Ø6,35-Ø9,52) till vätskeslangsidan på inomhusenheten.
6) Anslut gasröret (Ø12,70-Ø15,88) till inomhusenheten på gasslangsidan.
7) Vid installation av utomhusenheten på en högre position än inomhusenheten.
8) Utomhusenheten placerad lägre / utomhusenheten placerad högre.
* Rekommenderad säkring för inomhusenheten 3A.