KIT-60PU3Z5 (S-6071PU3E + U-60PZ3E5A)
4-vägs 90x90-kassett - PU3
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX Series Standard 4-vägs 90x90 kassett Inverter+ - R32
6.0 kW
Kit KIT-60PU3Z5
Kylkapacitet (max) kW 7,1
EER (nominellt) (1) W/W 3,73
SEER/ηsc (2) % 7,8 A++
Pdesign (kylning) kW 6,0
Effekt vid kylning (nominell) kW 1,61
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 269
Värmekapacitet (nominell) kW 6,0
Värmekapacitet (min) kW 1,8
Värmekapacitet (max) kW 7,0
COP (nominellt) (1) W/W 4,48
SCOP/ηsc (2) % 4,9 A++
Pdesign vid -10 °C kW 4,6
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 1,34
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 1.314
Inomhusenhet S-6071PU3E
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 13,0
Fuktavskiljningsvolym L/h 1,7
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 31
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 28
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 51
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 46
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 43
nanoe X-generator Mark 1
Utomhusenhet U-60PZ3E5A
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 7,45
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 7,15
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 6,85
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 6,20
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 5,95
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 5,70
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 42,6
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 41,5
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 47
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 48
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 64
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 65
Mått utomhus (höjd) mm 695
Yttermått (bredd) mm 875
Utomhusmått (djup) mm 320
Nettovikt utomhus kg 42
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35) (5)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 1/2 (12,70) (6)
Rörlängdsintervall m 3 ~ 40
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 15 / 30 (8)
Rörlängd för extra gas m 30
Extra gasmängd g/m 15
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 1,15 / 0,78
Driftområde (kylning – min.) °C -10
Driftområde (kylning – max) °C +43
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
1) EER- och COP-beräkningen baseras i enlighet med EN14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värdena i EU/626/2011. För modeller över 12 kW beräknas ηsc / ηsh-värdena baserat på EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Anslut vätskekopplingsröret (Ø6,35-Ø9,52) till vätskeslangsidan på inomhusenheten.
6) Anslut gasröret (Ø12,70-Ø15,88) till inomhusenheten på gasslangsidan.
7) Vid installation av utomhusenheten på en högre position än inomhusenheten.
8) Utomhusenheten placerad lägre / utomhusenheten placerad högre.
* Rekommenderad säkring för inomhusenheten 3A.