Sistem: 2-way ECOi sistem, 6 O/U 
Kurulum Kapasitesi: 3x76 kW (ısıtma), 3x16 kW (sıcak su)
Mal Sahibi: 
Block Watne AS, Drammen'de yeni kurulum (Norveç) 
Kurulum Yılı: 2013 

Bergås Terrasse, Oslo'nun yaklaşık 50 km batısında Drammen'in eteğinde bulunan yeni bir mülk kompleksidir. Her biri 14 daireden oluşan üç bloklu binadan ve ortak bir garajdan oluşmaktadır. İlk aileler 2013 yazında dairelere taşınacak.

Projenin Zorluğu: 
Norveç düzenlemeleri, yeni evleri ısıtmak için petrol veya gaz ısıtma sisteminin veya elektrikli radyatörlerin kullanılmasını yasaklamaktadır. Ayrıca, enerji tüketiminin en az yüzde 60'ının alternatif / yenilenebilir kaynaklardan gelmesi şartı da mevcut. Bölgede mevcut olmadığından bölgesel ısıtma bir alternatif değildi. Ve bir jeotermal enerji sistemi çok pahalıydı.

Çözüm: Havadan havaya ısı pompaları ısıtmayı sağlar ve bir ısı geri kazanım sistemi ile birleştirilir. Dairelerin her biri kendi kanal ünitesine sahiptir. Ortak alanlar (girişler ve merdivenler) için ev başına ek dört adet duvar dolabı da vardır. 
Sıcak su, havadan suya ısı pompaları ile üretilir. Dış üniteler gürültüyü azaltmak, mekandan tasarruf etmek ve servisi kolaylaştırmak için ayrı bir binaya yerleştirilir.

Bina Enerji Analizi:  Evler, oldukça sıkı Norveç yapı kodu TEK10'a göre inşa edilmiş ve oda ısıtması ve sıcak su üretimi için çok düşük enerji tüketimi içeriyor.

Kontrol: Merkezi kontrol için enerji dağıtımlı, uzaktan izleme için web ayarlı Panasonic Akıllı kontrol. Her dairenin Panasonic Simplified kontrolü vardır.

3. Taraf Yorumları: Niklas Kiiveri (EcoConsult A/S, Proje Müdürü): Bu projede birçok zorluk yaşandı, ancak şu ana kadar süreç boyunca hepsi çözüldü. İskandinavya'da karşılaştırılacak başka bir proje yok, bu yüzden Panasonic'in yardımı ile mümkün olduğunca benzer bir projeyi bulmak için Avrupa'ya gittik. Ayrıca sıhhi tesisat, elektrik, havalandırma ve marangoz yetkinlikleri konusunda "yeni" bir kurum içi öğretim anlayışı geliştirdik. Binalar soğutma sistemi için de bir yere ihtiyaç duyabilirler. Fakat ilk görüşümüz, VRF sistemlerinin İskandinavya'da olduğu gibi burada da gelecekteki yapı kültürü için kesinlikle uygulanabilir bir çözüm olmasıdır.

Şirket: EcoConsult AS 
Kurulumcu Şirket: Totaltek AS 
İnşaat Şirketi: Block Watne AS 
Proje Yönetimi: EcoConsult AS
Kurulum Veri Aralığı: ECOi