KIT-140PU2Z8 (S-140PU2E5B + U-140PZ2E8)
Large capacity PACi. Trusted power and high efficiency.
- High performance turbo fan, path system for heat exchanger
- nanoe™ X that improves indoor air quality
- Econavi: Intelligent sensor to reduce waste of energy
- Datanavi simple support tool App with remote controller (CZ-RTC5B)
- Lower noise in slow fan operation
- Light weight, easy piping
- Drain pump included
Bringing nature’s balance indoors
Specifications
| PACi Standard 4 Way 90x90 • R32 | |||
|---|---|---|---|
| 14.0 kW | |||
| Kit | KIT-140PU2Z8 | ||
| Remote controller | CZ-RTC5B | ||
| Cooling capacity (Nominal) | kW | 14,0 | |
| Cooling capacity (Min) | kW | 3,3 | |
| Cooling capacity (Max) | kW | 15,0 | |
| EER (Nominal) (1) | W/W | 3,23 | |
| EER (Min) (1) | W/W | 5,32 | |
| EER (Max) (1) | W/W | 2,73 | |
| SEER (2) | 6,5 | ||
| Pdesign (cooling) | kW | 14,0 | |
| Input power cooling (Nominal) | kW | 4,34 | |
| Annual energy consumption cooling (3) | kWh/a | — | |
| Input power cooling (Min) | kW | 0,62 | |
| Input power cooling (Max) | kW | 5,50 | |
| Heating capacity (Nominal) | kW | 14,0 | |
| Heating capacity (Min) | kW | 3,4 | |
| Heating capacity (Max) | kW | 16,0 | |
| COP (Nominal) (1) | W/W | 4,18 | |
| COP (Min) (1) | W/W | 3,33 | |
| COP (Max) (1) | W/W | 5,48 | |
| SCOP (2) | 3,9 | ||
| Pdesign at -10°C | kW | 14,0 | |
| Input power heating (Nominal) | kW | 3,35 | |
| Input power heating (Min) | kW | 0,62 | |
| Input power heating (Max) | kW | 4,80 | |
| Annual energy consumption heating (3) | kWh/a | — | |
| Indoor unit | S-140PU2E5B | ||
| Indoor air flow (Hi) | m³/min | 38,0 | |
| Indoor air flow (Med) | m³/min | 29,0 | |
| Indoor air flow (Lo) | m³/min | 20,0 | |
| Moisture removal volume | L/h | 6,0 | |
| Indoor sound pressure (Med) (4) | dB(A) | 40 | |
| Indoor sound pressure (Lo) (4) | dB(A) | 34 | |
| Indoor sound power (Hi) | dB(A) | 62 | |
| Indoor sound power (Med) | dB(A) | 55 | |
| Indoor sound power (Lo) | dB(A) | 49 | |
| Indoor dimension (Height) | mm | 319 | |
| Indoor dimension (Width) | mm | 840 | |
| Indoor dimension (Depth) | mm | 840 | |
| Panel dimension (Height) | mm | 33,5 | |
| Panel dimension (Depth) | mm | 950 | |
| Indoor net weight | kg | 25 | |
| Panel net weight | kg | 5 | |
| nanoe X Generator | Mark 1 | ||
| Outdoor unit | U-140PZ2E8 | ||
| Outdoor power source | V | 380 - 400 - 415 | |
| Current in cooling (1p 220V / 3p 380) | A | 6,85 | |
| Current in cooling (1p 230V / 3p 400) | A | 6,50 | |
| Current in cooling (1p 240V / 3p 415) | A | 6,25 | |
| Current in heating (1p 220V / 3p 380) | A | 5,25 | |
| Current in heating (1p 230V / 3p 400) | A | 4,95 | |
| Current in heating (1p 240V / 3p 415) | A | 4,80 | |