KIT-36PU2ZH5 (S-36PU2E5B + U-36PZH2E5)
Large capacity PACi. Trusted comfort and high efficiency.
- High performance turbo fan, path system for heat exchanger
- nanoe™ X that improves indoor air quality
- Econavi: Intelligent sensor to reduce waste of energy
- Datanavi simple support tool App with remote controller (CZ-RTC5B)
- Lower noise in slow fan operation
- Light weight, easy piping
- Drain pump included
Bringing nature’s balance indoors
Specifications
| PACi Elite 90x90 Cassette • R32 | |||
|---|---|---|---|
| 3.6 kW | |||
| Kit | KIT-36PU2ZH5 | ||
| Remote controller | CZ-RTC5B | ||
| Cooling capacity (Nominal) | kW | 3,6 | |
| Cooling capacity (Min) | kW | 1,5 | |
| Cooling capacity (Max) | kW | 4,0 | |
| EER (Nominal) (1) | W/W | 5,22 | |
| SEER (2) | 8,5 A+++ | ||
| Pdesign (cooling) | kW | 3,6 | |
| Input power cooling (Nominal) | kW | 0,69 | |
| Annual energy consumption cooling (3) | kWh/a | 148 | |
| Heating capacity (Nominal) | kW | 4,0 | |
| Heating capacity (Min) | kW | 1,5 | |
| Heating capacity (Max) | kW | 5,0 | |
| COP (Nominal) (1) | W/W | 5,48 | |
| SCOP (2) | 5,1 A+++ | ||
| Pdesign at -10°C | kW | 3,6 | |
| Input power heating (Nominal) | kW | 0,73 | |
| Annual energy consumption heating (3) | kWh/a | 988 | |
| Indoor unit | S-36PU2E5B | ||
| Indoor air flow (Hi) | m³/min | 14,5 | |
| Indoor air flow (Med) | m³/min | 13,0 | |
| Indoor air flow (Lo) | m³/min | 11,5 | |
| Indoor sound pressure (Med) (4) | dB(A) | 28 | |
| Indoor sound pressure (Lo) (4) | dB(A) | 27 | |
| Indoor dimension (Height) | mm | 256 | |
| Indoor dimension (Width) | mm | 840 | |
| Indoor dimension (Depth) | mm | 840 | |
| Panel dimension (Height) | mm | 33,5 | |
| Panel dimension (Depth) | mm | 950 | |
| Indoor net weight | kg | 19 | |
| Panel net weight | kg | 5 | |
| nanoe X Generator | Mark 1 | ||
| Outdoor unit | U-36PZH2E5 | ||
| Outdoor power source | V | 220 - 230 - 240 | |
| Current in cooling (1p 220V / 3p 380) | A | 3,35 | |
| Current in cooling (1p 230V / 3p 400) | A | 3,20 | |
| Current in cooling (1p 240V / 3p 415) | A | 3,05 | |
| Current in heating (1p 220V / 3p 380) | A | 3,55 | |
| Current in heating (1p 230V / 3p 400) | A | 3,40 | |
| Current in heating (1p 240V / 3p 415) | A | 3,25 | |