KIT-71PF3Z25 (S-6071PF3E + U-71PZ2E5)
Newly designed adaptive ducted unit - PF3 for R32 PACi
- 2 installation possibilities (horizontal / vertical)
- Maximum external static pressure: 150Pa
- Selectable inlet air position (rear / bottom entry)
- Improved drain pan suitable for both horizontal / vertical installation
- Drain pump included
- New wired remote control CZ-RTC6BL allows easy system setting via Bluetooth®
* Panasonic internal survey.
Bringing nature’s balance indoors
Specifications
| PACi Standard adaptive ducted unit - PF3 - R32 | |||
|---|---|---|---|
| 7.1 kW | |||
| Kit | KIT-71PF3Z25 | ||
| Remote controller | CZ-RTC6 | ||
| Cooling capacity (Nominal) | kW | 6,8 | |
| Cooling capacity (Min) | kW | 2,2 | |
| Cooling capacity (Max) | kW | 7,8 | |
| EER (Nominal) (1) | W/W | 3,15 | |
| EER (Min) (1) | W/W | 4,76 | |
| EER (Max) (1) | W/W | 2,70 | |
| SEER/ηsc (2) | % | 6,7 A++ | |
| Pdesign (cooling) | kW | 6,8 | |
| Input power cooling (Nominal) | kW | 2,16 | |
| Input power cooling (Min) | kW | 0,42 | |
| Input power cooling (Max) | kW | 2,85 | |
| Annual energy consumption cooling (3) | kWh/a | 354 | |
| Heating capacity (Nominal) | kW | 6,8 | |
| Heating capacity (Min) | kW | 1,8 | |
| Heating capacity (Max) | kW | 8,1 | |
| COP (Nominal) (1) | W/W | 3,93 | |
| COP (Min) (1) | W/W | 4,86 | |
| COP (Max) (1) | W/W | 3,82 | |
| SCOP/ηsc (2) | % | 4,2 A+ | |
| Pdesign at -10°C | kW | 4,7 | |
| Input power heating (Nominal) | kW | 1,73 | |
| Input power heating (Min) | kW | 0,37 | |
| Input power heating (Max) | kW | 2,12 | |
| Annual energy consumption heating (3) | kWh/a | 1565 | |
| Indoor unit | S-6071PF3E | ||
| External static pressure (Nominal) (4) | Pa | 30 | |
| External static pressure (Min) (4) | Pa | 10 | |
| External static pressure (Max) (4) | Pa | 150 | |
| Moisture removal volume | L/h | 2,7 | |
| Indoor air flow (Hi) | m³/min | 21,0 | |
| Indoor air flow (Med) | m³/min | 19,0 | |
| Indoor air flow (Lo) | m³/min | 15,0 | |
| Indoor sound pressure (Hi) (5) | dB(A) | 30 | |
| Indoor sound pressure (Med) (5) | dB(A) | 26 | |
| Indoor sound pressure (Lo) (5) | dB(A) | 23 | |
| Indoor sound power (Hi) | dB(A) | 53 | |
| Indoor sound power (Med) | dB(A) | 49 | |
| Indoor sound power (Lo) | dB(A) | 46 | |
| Indoor dimension (Height) | mm | 250 | |
| Indoor dimension (Width) | mm | 1000 | |
| Indoor dimension (Depth) | mm | 730 | |
| Indoor net weight | kg | 30 | |
| nanoe X Generator | Mark 2 | ||
| Outdoor unit | U-71PZ2E5 | ||
| Outdoor power source | V | 220 - 230 - 240 | |
| Current in cooling (1p 220V / 3p 380) | A | 10,40 | |
| Current in cooling (1p 230V / 3p 400) | A | 9,95 | |
| Current in cooling (1p 240V / 3p 415) | A | 9,55 | |
| Current in heating (1p 220V / 3p 380) | A | 8,35 | |
| Current in heating (1p 230V / 3p 400) | A | 8,00 | |
| Current in heating (1p 240V / 3p 415) | A | 7,65 | |
| Outdoor air flow (Cool) | m³/min | 50 | |
| Outdoor air flow (Heat) | m³/min | 45 | |
| Outdoor sound pressure (Cool -Hi) | dB(A) | 49 | |
| Outdoor sound pressure (Heat -Hi) | dB(A) | 49 | |
| Outdoor sound power (Cool -Hi) | dB(A) | 69 | |
| Outdoor sound power (Heat -Hi) | dB(A) | 69 | |
| Outdoor dimension (Height) | mm | 695 | |
| Outdoor dimension (Width) | mm | 875 | |
| Outdoor dimension (Depth) | mm | 320 | |
| Outdoor net weight | kg | 44 | |
| Pipe diameter (Liquid) | Inch (mm) | 3/8 (9,52) | |
| Pipe diameter (Gas) | Inch (mm) | 5/8 (15,88) | |
| Pipe length range | m | 3 ~ 40 | |
| Elevation difference (in/out) (6) | m | 30 | |
| Pipe length for additional gas | m | 30 | |
| Additional gas amount | g/m | 35 | |
| Refrigerant (R32) / CO2 Eq. | kg / T | 1,45 / 0,979 | |
| Operating range (Cool - Min) | °C | -10 | |
| Operating range (Cool - Max) | °C | +43 | |
| Operating range (Heat - Min) | °C | -15 | |
| Operating range (Heat - Max) | °C | +24 | |
(2) Energy Label Scale from A+++ to D. For models below 12kW, the SEER and SCOP is calculated based on values of EU/626/2011. For models above 12kW, the ηsc / ηsh values is calculated based on EN 14825.
(3) The annual energy consumption is calculated in accordance to EU/626/2011.
(4) Medium External static pressure setting from factory.
(6) When installing the outdoor unit at a higher position than the indoor unit.
* Recommended fuse for the indoor 3A.