OCU-KRE025M05
iCOOL SE Series. Simple Engineering solution for MT applications
From 2,5 to 10,0kW.
Save time and operation cost with our energy-efficient units based on Inverter compressors.
- Similar investment cost and significant energy savings vs. on-off technology
- Full BLDC Inverter technology
- Dedicated PLC controller
- Low noise operation
- Suitable for multi-evaporator applications (MT models)
- Designed and manufactured in Europe
Specifications
| iCOOL SE Series – MT | |||
|---|---|---|---|
| 2.50 kW | |||
| Model | OCU-KRE025M05 | ||
| Compressors | Single compressor | ||
| Compatible refrigerants | R448A, R449A, R134a, R513A | ||
| PED | CAT | I | |
| Application and nominal cooling capacity | MT/LT (kW) | MT (2,5) | |
| MT (R449A*/R448A*) - Cooling capacity at | . | ||
| ET -15°C, AT 32°C (Min - Max) | kW | 0,7 - 2,1 | |
| ET -15°C, AT 38°C (Min - Max) | kW | 0,6 - 2,0 | |
| ET -15°C, AT 43°C (Min - Max) | kW | 0,6 - 1,8 | |
| ET -10°C, AT 32°C (Min - Max) | kW | 0,8 - 2,6 | |
| ET -10°C, AT 38°C (Min - Max) | kW | 0,8 - 2,4 | |
| ET -10°C, AT 43°C (Min - Max) | kW | 0,7 - 2,0 | |
| ET -5°C, AT 32°C (Min - Max) | kW | 1,0 - 3,0 | |
| ET -5°C, AT 38°C (Min - Max) | kW | 0,9 - 2,7 | |
| ET -5°C, AT 43°C (Min - Max) | kW | 0,8 - 2,2 | |
| MT (R134a*/R513A*) - Cooling capacity at | . | ||
| ET -15°C; AT 32°C (Min - Max) | kW | 0,4 - 1,2 | |
| ET -15°C; AT 38°C (Min - Max) | kW | 0,3 - 1,1 | |
| ET -15°C; AT 43°C (Min - Max) | kW | 0,3 - 1,0 | |
| ET -10°C; AT 32°C (Min - Max) | kW | 0,5 - 1,5 | |
| ET -10°C; AT 38°C (Min - Max) | kW | 0,4 - 1,3 | |
| ET -10°C; AT 43°C (Min - Max) | kW | 0,4 - 1,2 | |
| ET -5°C; AT 32°C (Min - Max) | kW | 0,6 - 1,8 | |
| ET -5°C; AT 38°C (Min - Max) | kW | 0,5 - 1,7 | |
| ET -5°C; AT 43°C (Min - Max) | kW | 0,5 - 1,5 | |