PAW-25PAIRC-HS
Air curtain with DX Coil, connected to the VRF or PACi Systems
Compatible with R32 or R410A outdoor units.
- 4 length of air curtain LS and HS are available 1,0, 1,5, 2,0 and 2,5m
- Installation height up to 3,0m
- Control with Panasonic remote control systems (optional)
- Direct integration to BMS by optional Panasonic interfaces
- Trip dray included in all DX air curtain steps
Specifications
| Air Curtain LS and HS type with DX Coil | |||
|---|---|---|---|
| 23.7 kW | |||
| Outdoor unit | 25,0kW | ||
| Reference | PAW-25PAIRC-HS | ||
| Air outlet height | m | 3,0 | |
| Air flow (Hi) | m³/min | 6300 | |
| Cooling capacity (Max) (1) | kW | 23,7 | |
| Heating capacity (Max) (2) | kW | 27,6 | |
| Heat exchanger (Volume) | L | 5,12 | |
| Pipe diameter (Liquid) | Inch (mm) | 3/8 (9,52) | |
| Pipe diameter (Gas) | Inch (mm) | 7/8 (22,22) | |
| Electric consumption fan (230V / 50Hz) | kW | 1,75 | |
| Fan type | EC | ||
| Current (230V / 50Hz) | A | 9,60 | |
| Sound pressure (Max) (3) | dB(A) | 68 | |
| Dimension (Height) (4) | mm | 260 (+140) | |
| Dimension (Width) (4) | mm | 2500 | |
| Dimension (Depth) (4) | mm | 460 | |
| Net weight | kg | 110 | |
| Door width | m | 2,5 | |
| Refrigerant | R32 / R410A | ||
(4) 140mm is the height of an electrical box if it is installed on the top.