KIT-250PE4ZH8 (S-250PE4E + U-250PZH4E8)
PAC NX Elite-serien har utökats till att omfatta Big PACi NX-modellerna 20,0-25,0 kW.
- Högeffektiv med kompakt inomhusdel
- Delbar Hide Away-design för enkel och flexibel rördragning
- nanoe™ X (Generator Mark 3 = 48 biljoner hydroxylradikaler/sek) som standard
- Den kompakta utomhusenheten med en fläkt får plats i begränsade installationsutrymmen
- Lång rördragning, max 100 m
- Utökat driftområde upp till 52°C vid kylning och ner till -20°C vid uppvärmning
- Kompatibel med efterfrågeflexibilitet som standardfunktion
Specifikationer
Visa alla
Big PACi NX med högt statiskt tryck, dold 20,0-25,0kW - R32
25.0 kW
Kit KIT-250PE4ZH8
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 22,0
Kylkapacitet (min) kW 6,1
Kylkapacitet (max) kW 25,6
EER (nominellt) (1) W/W 2,74
EER (min) (1) W/W 2,49
EER (max) (1) W/W 4,88
SEER/ηsc (2) % 213,0%
Pdesign (kylning) kW 22,0
Effekt vid kylning (nominell) kW 8,04
Effekt vid kylning (min) kW 1,25
Effekt vid kylning (max) kW 10,30
Värmekapacitet (nominell) kW 24,0
Värmekapacitet (min) kW 5,5
Värmekapacitet (max) kW 27,6
COP (nominellt) (1) W/W 3,55
COP (min) (1) W/W 3,07
COP (max) (1) W/W 4,78
SCOP/ηsc (2) % 150,2%
Pdesign vid -10 °C kW 15,00
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 6,76
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 1,15
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 9,00
Inomhusenhet S-250PE4E
Externt statiskt tryck vid leverans (justerbart) Pa 75 (3) (130 / 200)
Luftflöde (Hi) m³/min 84
Luftflöde (Med) m³/min 72
Luftflöde (Lo) m³/min 59
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 45
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 42
Mått inomhus (höjd) mm 486
Inomhusmått (bredd) mm 1456
Inomhusmått (djup) mm 916
Nettovikt inomhus kg 87
Utomhusenhet U-250PZH4E8
Strömförsörjning (spänning) V 380 - 400 - 415
Strömförsörjning (fas) 3
Strömförsörjning (frekvens) Hz 50
Rekommenderad säkring utomhus A 30
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 116
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 148
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 57
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 63
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 76
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 82
Utomhusmått (höjd) (5) mm 996
Utomhusmått (bredd) (5) mm 1 140
Utomhusmått (djup) (5) mm 460
Nettovikt utomhus kg 109
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/2 (12,7)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 7/8 (22,22)
Rörlängdsintervall m 5 till 100
Höjdskillnad (in/ut) m 30
Rörlängd för extra gas m 30
Extra gasmängd g/m 80
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 4,8 / 3,24
Driftområde (kylning – min.) °C -15
Driftområde (kylning – max) °C +52
Driftområde (uppvärmning – min) °C -20
Driftområde (uppvärmning – max) °C +35
1) EER och COP beräknas i enlighet med EN14511.
2) För modeller över 12 kW beräknas ηs,c / ηs,h-värdena enligt EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Lägg till 100 mm för inomhusenhet eller 70 mm för utomhusenhet för rörport.