CS-LZ35TKE + CU-LZ35TKE
LZ - perfekt vid utbyte av äldre värmepump
Vi hjälper dig att välja rätt Panasonic luftvärmepump för hemmet
Upptäck den senaste generationen värmepumpsystem
Hantera dina Panasonic-lösningar när som helst, var som helst
Specifikationer
Visa alla
LZ Retro Fit 249 Inverter+ - R32
3.50 kW
Maximal kapacitet kW 7,65
Referens CS-LZ35TKE + CU-LZ35TKE
Värmekapacitet (nominell) kW 4,20
Värmekapacitet (min) kW 0,85
Värmekapacitet (max) kW 7,65
COP (1) W/W 4,72
Värmekapacitet vid -7 °C (2) kW 4,60
COP vid -7 °C (1) W/W 2,35
Värmekapacitet vid -15 °C (2) kW 4,35
COP vid -15 °C (1) W/W 2,25
Värmekapacitet vid -20 °C (2) kW 3,70
COP vid -20 °C (1) W/W 2,03
Värmekapacitet vid -25 °C (2) kW 3,10
COP vid -25 °C (1) W/W 1,83
SCOP (3) 4,90 A++
SCOP testat av oberoende laboratorium DTI
Pdesign vid -10 °C kW 3,80
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 0,89
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 0,17
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 2,30
Årlig energiförbrukning uppvärmning (4) kWh/a 1086
Kylkapacitet (nominell) kW 3,50
Kylkapacitet (min) kW 0,85
Kylkapacitet (max) kW 4,00
SEER (3) 7,40 A++
Pdesign (kylning) kW 3,50
Effekt vid kylning (nominell) kW 0,86
Effekt vid kylning (min) kW 0,17
Effekt vid kylning (max) kW 1,08
Årlig energiförbrukning kylning (4) kWh/a 166
Inomhusenhet CS-LZ35TKE
Strömkälla inomhus V 230
Luftflöde inomhus (uppvärmning) m³/min 13,0
Luftflöde inomhus (kylning) m³/min 10,5
Fuktavskiljningsvolym L/h 2,0
Ljudtryck inomhus (värme -Hi) (5) dB(A) 46
Ljudtryck inomhus (värme -Lo) (5) dB(A) 30
Ljudtryck inomhus (värme -Q-Lo) (5) dB(A) 19
Ljudtryck inomhus (Kylning -Hi) (5) dB(A) 43
Ljudtryck inomhus (Kylning -Lo) (5) dB(A) 28
Ljudtryck inomhus (Kylning -Q-Lo) (5) dB(A) 21
Mått inomhus (höjd) mm 249
Inomhusmått (bredd) mm 790
Inomhusmått (djup) mm 355
Nettovikt inomhus kg 11
Utomhusenhet CU-LZ35TKE
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 35,6
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 34,4
Ljudtryck utomhus (Värme -Hi) (5) dB(A) 47
Ljudtryck utomhus (kylning – hög) (5) dB(A) 45
Utomhusmått (höjd) (6) mm 622
Utomhusmått (bredd) (6) mm 824
Utomhusmått (djup) (6) mm 299
Nettovikt utomhus kg 38
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 3/8 (9,52)
Rörlängdsintervall m 3 ~ 20
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 10
Rörlängd för extra gas m 7,5
Extra gasmängd g/m 20
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 1,10 / 0,743
Driftområde (uppvärmning – min) °C -20
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
Driftområde (kylning – min.) °C -15
Driftområde (kylning – max) °C +43
Lägsta utomhustemperatur testad av oberoende laboratorium (8) °C
(1) COP-beräkningen utförd i enlighet med EN 14511.
(2) Kapacitet av värmepumpen är testad under maximalt effekt och avfrostning.
(4) Den årliga energiförbrukningen är beräknad i enlighet med EU-förordning 626/2011.
(6) Lägg till 70 mm för röringång.