KIT-140PF3ZH28 (S-1014PF3E + U-140PZH2E8)
Omarbetad adaptiv enhet i kanalutförande – PF3 för R32 PACi
Naturens balans inomhus
Ny anpassningsbar enhet i kanalutförande: PF3
Specifikationer
Visa alla
PACi Elite adaptiv enhet i kanalutförande – PF3 – R32
14.0 kW
Kit KIT-140PF3ZH28
Fjärrkontroll CZ-RTC6
Kylkapacitet (nominell) kW 13,4
Kylkapacitet (min) kW 3,3
Kylkapacitet (max) kW 15,3
EER (nominellt) (1) W/W 3,38
EER (min) (1) W/W 4,18
EER (max) (1) W/W 2,59
SEER/ηsc (2) % 275,9
Pdesign (kylning) kW 13,4
Effekt vid kylning (nominell) kW 3,96
Effekt vid kylning (min) kW 0,79
Effekt vid kylning (max) kW 5,90
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a
Värmekapacitet (nominell) kW 15,5
Värmekapacitet (min) kW 3,3
Värmekapacitet (max) kW 17,4
COP (nominellt) (1) W/W 3,44
COP (min) (1) W/W 4,29
COP (max) (1) W/W 3,14
SCOP/ηsc (2) % 171,0
Pdesign vid -10 °C kW 9,5
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 4,51
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 0,77
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 5,55
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a
Inomhusenhet S-1014PF3E
Externt statiskt tryck (nominellt) (4) Pa 50
Externt statiskt tryck (min.) (4) Pa 10
Externt statiskt tryck (max.) (4) Pa 150
Fuktavskiljningsvolym L/h 4,9
Luftflöde inomhus (Hi) m³/min 36,0
Luftflöde inomhus (Med) m³/min 32,0
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 25,0
Ljudtryck inomhus (Hi) (5) dB(A) 39
Ljudtryck inomhus (Med) (5) dB(A) 35
Ljudtryck inomhus (Lo) (5) dB(A) 29
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 62
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 58
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 52
Mått inomhus (höjd) mm 250
Inomhusmått (bredd) mm 1400
Inomhusmått (djup) mm 730
Nettovikt inomhus kg 39
nanoe X-generator Mark 2
Utomhusenhet U-140PZH2E8
Strömkälla utomhus V 380 - 400 - 415
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 5,95
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 5,65
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 5,45
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 6,85
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 6,50
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 6,30