KIT-140PT3Z8 (S-1014PT3E + U-140PZ3E8)
Takmonterade enheter ger stor och bred luftfördelning vilket är bra för stora rum
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX-serien Standard takväxelriktare+ - R32
14.0 kW
Kit KIT-140PT3Z8
Kylkapacitet (max) kW 15,0
EER (nominellt) (1) W/W 2,98
SEER/ηsc (2) % 228,1 %
Pdesign (kylning) kW 14,0
Effekt vid kylning (nominell) kW 4,70
Värmekapacitet (max) kW 16,0
COP (nominellt) (1) W/W 3,70
SCOP/ηsc (2) % 145,3 %
Pdesign vid -10 °C kW 13,6
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 3,78
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a
Inomhusenhet S-1014PT3E
Luftflöde inomhus (Hi) m³/min 35,0
Luftflöde inomhus (Med) m³/min 29,0
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 25,0
Fuktavskiljningsvolym L/h 6,9
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 41
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 36
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 65
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 59
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 54
Mått inomhus (höjd) mm 235
Inomhusmått (bredd) mm 1.590
Inomhusmått (djup) mm 690
Nettovikt inomhus kg 40
nanoe X-generator Mark 2
Utomhusenhet U-140PZ3E8
Strömkälla utomhus V 380 - 400 - 415
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 7,60
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 7,20
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 6,95
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 6,10
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 5,80
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 5,60
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 84,0
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 82,0
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 56
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 56
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 74
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 74
Mått utomhus (höjd) mm 996
Yttermått (bredd) mm 980
Utomhusmått (djup) mm 370
Nettovikt utomhus kg 87
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 3/8 (9,52)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 5/8 (15,88)
Rörlängdsintervall m 5 ~ 50
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 15 / 30 (8)
Rörlängd för extra gas m 30
Extra gasmängd g/m 45
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 2,80 / 1,89
Driftområde (kylning – min.) °C -10
Driftområde (kylning – max) °C +43
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
1) EER- och COP-beräkningen baseras i enlighet med EN14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värdena i EU/626/2011. För modeller över 12 kW beräknas ηsc / ηsh-värdena baserat på EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Anslut vätskekopplingsröret (Ø6,35-Ø9,52) till inomhusenheten på vätskeslangsidan.
6) Anslut gasröret (Ø12,70-Ø15,88) till inomhusenheten på gasslangsidan.
7) Vid installation av utomhusenheten på en högre position än inomhusenheten.
8) Utomhusenheten placerad lägre / utomhusenheten placerad högre.
* Rekommenderad säkring för inomhusenheten 3A.