KIT-25PY3Z5 (S-25PY3E + U-25PZ3E5)
4-vägs 60x60-kassett - PY3
Från 2,5 till 6,0 kW (4 kapacitetsstorlekar)
Chassimått (H x B x D): 243 x 575 x 575 mm
Inbyggd dräneringspump
Kompakt och elegant design.
Takdjupet är endast 250 mm
Exponerad yta är endast 30 mm
Individuell styrning av klaffarna.
Bättre kontroll av luftflödet med 4 motorer.
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX Series Standard 4-vägs 60x60 kassett Inverter+ - R32
2.5 kW
Kit KIT-25PY3Z5
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 2,5
Kylkapacitet (min) kW 1,5
Kylkapacitet (max) kW 3,9
EER (nominellt) (1) W/W 4,46
EER (min) (1) W/W 3,55
EER (max) (1) W/W 5,88
SEER (2) 6,5 A++
Pdesign (kylning) kW 2,5
Effekt vid kylning (nominell) kW 0,56
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 134
Effekt vid kylning (min) kW 0,26
Effekt vid kylning (max) kW 1,10
Värmekapacitet (nominell) kW 3,2
Värmekapacitet (min) kW 1,5
Värmekapacitet (max) kW 4,6
COP (nominellt) (1) W/W 4,44
COP (min) (1) W/W 3,41
COP (max) (1) W/W 6,52
SCOP (2) 4,6 A++
Pdesign vid -10 °C kW 2,8
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 0,72
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 0,23
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 1,35
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 850
Inomhusenhet S-25PY3E
Luftflöde inomhus (Hi) m³/min 8,5
Luftflöde inomhus (Med) m³/min 7,0
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 6,0
Fuktavskiljningsvolym L/h 0,7
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 28
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 25
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 46
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 43
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 40
Mått inomhus (höjd) mm 243
Inomhusmått (bredd) mm 575
Inomhusmått (djup) mm 575
Panelens mått (höjd) mm 30
Panelens mått (djup) mm 625
Nettovikt inomhus kg 15
Panelens nettovikt kg 2,8
nanoe X-generator Mark 2
Utomhusenhet U-25PZ3E5
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 2,65
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 2,55
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 2,45
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 3,40
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 3,25
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 3,10
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 33,6
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 34,0
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 46
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 47
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 64
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 66
Mått utomhus (höjd) mm 619
Yttermått (bredd) mm 824
Utomhusmått (djup) mm 299
Nettovikt utomhus kg 32
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 1/2 (12,70)
Rörlängdsintervall m 3 ~ 15
Höjdskillnad (in/ut) (5) m 15 / 15
Rörlängd för extra gas m 7,5
Extra gasmängd g/m 10
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 0,87 / 0,59
Driftområde (kylning – min.) °C -10
Driftområde (kylning – max) °C +43
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
Kit KIT-25PY3Z5
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 2,5
Kylkapacitet (min) kW 1,5
Kylkapacitet (max) kW 3,9
EER (nominellt) (1) W/W 4,46
EER (min) (1) W/W 3,55
EER (max) (1) W/W 5,88
SEER (2) 6,5 A++
Pdesign (kylning) kW 2,5
Värmekapacitet (min) kW 1,5
Värmekapacitet (max) kW 4,6
COP (nominellt) (1) W/W 4,44
COP (min) (1) W/W 3,41
COP (max) (1) W/W 6,52
SCOP (2) 4,6 A++
Pdesign vid -10 °C kW 2,8
Inomhusenhet S-25PY3E
Fuktavskiljningsvolym L/h 0,7
Mått inomhus (höjd) mm 243
Inomhusmått (bredd) mm 575
Inomhusmått (djup) mm 575
Panelens mått (höjd) mm 30
Panelens mått (djup) mm 625
Nettovikt inomhus kg 15
Panelens nettovikt kg 2,8
nanoe X-generator Mark 2
Utomhusenhet U-25PZ3E5
Mått utomhus (höjd) mm 619
Yttermått (bredd) mm 824
Utomhusmått (djup) mm 299
Nettovikt utomhus kg 32
Rörlängdsintervall m 3 ~ 15
Rörlängd för extra gas m 7,5
Extra gasmängd g/m 10
1) EER- och COP-beräkningen baseras i enlighet med EN14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värdena i EU/626/2011. För modeller över 12 kW beräknas ηsc / ηsh-värdena baserat på EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Anslut vätskekopplingsröret (Ø6,35-Ø9,52) till inomhusenheten på vätskeslangsidan.
6) Anslut gaskopplingsröret (Ø12,70-Ø15,88) till inomhusenheten på gasslangsidan.
7) Vid installation av utomhusenheten på en högre position än inomhusenheten.
8) Utomhusenheten placerad lägre / utomhusenheten placerad högre.
* Rekommenderad säkring för inomhusenheten 3A.