KIT-36PT3Z5 (S-3650PT3E + U-36PZ3E5)
Takmonterade enheter ger stor och bred luftfördelning vilket är bra för stora rum
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX-serien Standard takväxelriktare+ - R32
3.6 kW
Kit KIT-36PT3Z5
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 3,5
Kylkapacitet (min) kW 1,5
Kylkapacitet (max) kW 4,0
EER (nominellt) (1) W/W 4,14
SEER/ηsc (2) % 7,2 A++
Pdesign (kylning) kW 3,5
Effekt vid kylning (nominell) kW 0,85
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 171
Värmekapacitet (nominell) kW 3,5
Värmekapacitet (min) kW 1,5
Värmekapacitet (max) kW 4,6
COP (nominellt) (1) W/W 4,61
SCOP/ηsc (2) % 4,4 A+
Pdesign vid -10 °C kW 2,8
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 0,76
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 891
Inomhusenhet S-3650PT3E
Luftflöde inomhus (Hi) m³/min 14,0
Luftflöde inomhus (Med) m³/min 12,0
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 10,5
Fuktavskiljningsvolym L/h 0,8
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 32
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 28
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 54
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 50
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 46
Mått inomhus (höjd) mm 235
Inomhusmått (bredd) mm 960
Inomhusmått (djup) mm 690
Nettovikt inomhus kg 26
nanoe X-generator Mark 2
Utomhusenhet U-36PZ3E5
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 3,90
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 3,75
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 3,60
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 3,55
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 3,40
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 3,25
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 33,6
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 34,0
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 46
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 47
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 64
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 66
Mått utomhus (höjd) mm 619
Yttermått (bredd) mm 824
Utomhusmått (djup) mm 299
Nettovikt utomhus kg 32
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 1/2 (12,70)
Rörlängdsintervall m 3 ~ 15
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 15 / 15 (8)
Rörlängd för extra gas m 7,5
Extra gasmängd g/m 10
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 0,87 / 0,59
Driftområde (kylning – min.) °C -10
Driftområde (kylning – max) °C +43
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
1) EER- och COP-beräkningen baseras i enlighet med EN14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värdena i EU/626/2011. För modeller över 12 kW beräknas ηsc / ηsh-värdena baserat på EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Anslut vätskekopplingsröret (Ø6,35-Ø9,52) till inomhusenheten på vätskeslangsidan.
6) Anslut gasröret (Ø12,70-Ø15,88) till inomhusenheten på gasslangsidan.
7) Vid installation av utomhusenheten på en högre position än inomhusenheten.
8) Utomhusenheten placerad lägre / utomhusenheten placerad högre.
* Rekommenderad säkring för inomhusenheten 3A.