KIT-60PT3ZH5 (S-6071PT3E + U-60PZH3E5)
Takmonterade enheter ger större och bredare luftfördelning, vilket är bra för stora rum
Alla enheter har samma höjd och djup för ett enhetligt utseende i blandade installationer.
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX-serien Elite takmodell, inverter+ – R32
6.0 kW
Kit KIT-60PT3ZH5
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 6,0
Kylkapacitet (min) kW 1,2
Kylkapacitet (max) kW 7,1
EER (nominellt) (1) W/W 3,82
SEER/ηsc (2) % 7,5 A++
Pdesign (kylning) kW 6,0
Effekt vid kylning (nominell) kW 1,57
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 280
Värmekapacitet (nominell) kW 7,0
Värmekapacitet (min) kW 1,2
Värmekapacitet (max) kW 8,0
COP (nominellt) (1) W/W 4,14
SCOP/ηsc (2) % 4,8 A++
Pdesign vid -10 °C kW 4,6
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 1,69
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 1342
Inomhusenhet S-6071PT3E
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 14,5
Fuktavskiljningsvolym L/h 2,1
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 34
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 29
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 56
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 52
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 47
Inomhusmått (djup) mm 690
Nettovikt inomhus kg 34
nanoe X-generator Mark 2
Utomhusenhet U-60PZH3E5
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 7,35
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 7,05
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 6,75
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 7,85
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 7,50
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 7,20
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 42,0
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 42,0
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 47
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 50
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 65
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 69
Mått utomhus (höjd) mm 695
Yttermått (bredd) mm 875
Utomhusmått (djup) mm 320
Nettovikt utomhus kg 43
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35) (5)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 1/2 (12,70) (6)
Rörlängdsintervall m 3 ~ 40
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 15 / 30 (8)
Rörlängd för extra gas m 30
Extra gasmängd g/m 15
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 1,15 / 0,78
Driftområde (kylning – min.) °C -15
Driftområde (kylning – max) °C +46
Driftområde (uppvärmning – min) °C -20
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
1) EER- och COP-beräkningen utförd i enlighet med SS-EN 14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värden i EU-förordning 626/2011. För modeller som överstiger 12 kW beräknas värdena för ηs,c och ηs,h baserat på SS-EN 14825.