KIT-TZ71-WKE (CS-TZ71WKEW + CU-TZ71WKE)
TZ super-compact • R32
7.1 kW
Kylkapacitet (min) kW 0,98
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 0,40
COP (max) (1) W/W 3,47
COP (min) (1) W/W 2,45
Värmekapacitet (max) kW 9,90
Värmekapacitet (min) kW 0,98
Effekt vid kylning (max) kW 2,75
Effekt vid kylning (min) kW 0,42
EER (max) (1) W/W 2,98
EER (min) (1) W/W 2,33
Kylkapacitet (max) kW 8,20
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 2,85
Driftområde (kylning – max) °C +43
Höjdskillnad (in/ut) (6) m 20
Utomhusmått (djup) (5) mm 320
Utomhusmått (bredd) (5) mm 875
Utomhusmått (höjd) (5) mm 695
Ljudtryck utomhus (värme – hög) (4) dB(A) 54
Utomhusenhet CU-TZ71WKE
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 45,9
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 44,7
Inomhusenhet CS-TZ71WKEW
Ljudtryck inomhus (värme -Q-Lo) (4) dB(A) 35
Ljudtryck inomhus (värme -Lo) (4) dB(A) 38
Ljudtryck inomhus (uppvärmning – Hi) (4) dB(A) 47
Ljudtryck inomhus (kylning – Q – Lo) (4) dB(A) 35
Ljudtryck inomhus (kylning – Lo) (4) dB(A) 38
Fuktavskiljningsvolym L/h 4,1
Luftflöde inomhus (uppvärmning) m³/min 22,9
Luftflöde inomhus (kylning) m³/min 22,1
Inomhusanslutning inomhus/utomhus mm² 4 x 2,5
Ljudtryck inomhus (kylning – hög) (4) dB(A) 47
SCOP (2) 4,00 A+
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 1925
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 401,00
Effekt vid kylning (nominell) kW 2,24
Pdesign (kylning) kW 7,10
SEER (2) 6,20 A++
Nettovikt utomhus kg 50
Ljudtryck utomhus (kylning – hög) (4) dB(A) 52
Nettovikt inomhus kg 13
Mått inomhus (höjd) mm 302
Pdesign vid -10 °C kW 5,50
Strömkälla inomhus V 230
Rörlängdsintervall m 3 ~ 30
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 1,32 / 0,891
Kit KIT-TZ71-WKE
Extra gasmängd g/m 25
Rörlängd för extra gas m 10
Rördiameter (gas) Inch (mm) 5/8 (15,88)
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35)
Inomhusmått (djup) mm 244
Inomhusmått (bredd) mm 1102
Rekommenderad säkring för inomhusenheten A 20
Värmekapacitet vid -7 °C kW 6,13