KIT-TZ42-WKE (CS-TZ42WKEW + CU-TZ42WKE)
TZ super-compact • R32
4.2 kW
Kylkapacitet (min) kW 0,85
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 0,20
COP (max) (1) W/W 3,33
COP (min) (1) W/W 4,10
Värmekapacitet (max) kW 6,80
Värmekapacitet (min) kW 0,80
Effekt vid kylning (max) kW 1,64
Effekt vid kylning (min) kW 0,24
EER (max) (1) W/W 2,80
EER (min) (1) W/W 3,62
Kylkapacitet (max) kW 4,60
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 2,04
Driftområde (kylning – max) °C +43
Höjdskillnad (in/ut) (6) m 15
Utomhusmått (djup) (5) mm 289
Utomhusmått (bredd) (5) mm 780
Utomhusmått (höjd) (5) mm 542
Ljudtryck utomhus (värme – hög) (4) dB(A) 51
Utomhusenhet CU-TZ42WKE
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 30,8
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 30,4
Inomhusenhet CS-TZ42WKEW
Ljudtryck inomhus (värme -Q-Lo) (4) dB(A) 28
Ljudtryck inomhus (värme -Lo) (4) dB(A) 35
Ljudtryck inomhus (uppvärmning – Hi) (4) dB(A) 44
Ljudtryck inomhus (kylning – Q – Lo) (4) dB(A) 29
Ljudtryck inomhus (kylning – Lo) (4) dB(A) 31
Fuktavskiljningsvolym L/h 2,4
Luftflöde inomhus (uppvärmning) m³/min 13,2
Luftflöde inomhus (kylning) m³/min 12,5
Inomhusanslutning inomhus/utomhus mm² 4 x 1,5
Ljudtryck inomhus (kylning – hög) (4) dB(A) 44
SCOP (2) 4,00 A+
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 1260
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 230,00
Effekt vid kylning (nominell) kW 1,25
Pdesign (kylning) kW 4,20
SEER (2) 6,40 A++
Nettovikt utomhus kg 31
Ljudtryck utomhus (kylning – hög) (4) dB(A) 49
Nettovikt inomhus kg 8
Mått inomhus (höjd) mm 290
Pdesign vid -10 °C kW 3,60
Strömkälla inomhus V 230
Rörlängdsintervall m 3 ~ 15
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 0,79 / 0,533
Kit KIT-TZ42-WKE
Extra gasmängd g/m 10
Rörlängd för extra gas m 7,5
Rördiameter (gas) Inch (mm) 1/2 (12,7)
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35)
Inomhusmått (djup) mm 209
Inomhusmått (bredd) mm 779
Rekommenderad säkring för inomhusenheten A 16
Värmekapacitet vid -7 °C kW 3,90