KIT-Z60-UD3 (CS-Z60UD3EAW + CU-Z60UBEA)
Lågt statiskt tryck gömmer sig
Den här smala, 200 mm höga kanalenheten är utformad för att smälta in sömlöst i alla interiörer och ger tyst, effektiv komfort. Den är idealisk för hem och små kommersiella utrymmen och erbjuder flexibla installationsalternativ och sömlös integrering med fastighetsautomationssystem.
- Kompakt design: Inomhusenhet endast 200 mm hög
- Flexibel installation: Långa rör, kompakt utomhusenhet, luftintag bakifrån eller nedtill
- Inbyggd dräneringspump
- Valfri KNX-, Modbus- och BACnet-anslutning
- Trådbunden styrning med veckotimer
Specifikationer
| Kanalansluten växelriktare med lågt statiskt tryck • R32 | |||
|---|---|---|---|
| 6 kW | |||
| Kylkapacitet (min) | kW | 0,90 | |
| Ingångseffekt för uppvärmning (min) | kW | 0,26 | |
| COP (max) (1) | W/W | 3,08 | |
| COP (min) (1) | W/W | 3,46 | |
| Värmekapacitet (max) | kW | 8,00 | |
| Värmekapacitet (min) | kW | 0,90 | |
| Effekt vid kylning (max) | kW | 2,30 | |
| Effekt vid kylning (min) | kW | 0,26 | |
| EER (max) (1) | W/W | 2,83 | |
| EER (min) (1) | W/W | 3,53 | |
| Kylkapacitet (max) | kW | 6,50 | |
| Ingångseffekt för uppvärmning (max) | kW | 2,60 | |
| Driftområde (uppvärmning – max) | °C | +24 | |
| Driftområde (uppvärmning – min) | °C | -15 | |
| Driftområde (kylning – max) | °C | +43 | |
| Höjdskillnad (in/ut) (6) | m | 20 | |
| Utomhusmått (djup) (5) | mm | 320 | |
| Utomhusmått (bredd) (5) | mm | 875 | |
| Utomhusmått (höjd) (5) | mm | 695 | |
| Ljudtryck utomhus (värme – hög) (4) | dB(A) | 50 | |
| Utomhusenhet | CU-Z60UBEA | ||
| Anslutning utomhus inomhus/utomhus | mm² | — | |
| Rekommenderad säkring utomhus | A | — | |
| Externt statiskt tryck (Max) (7) | Pa | 50 | |
| Luftflöde utomhus (värme) | m³/min | 41,5 | |
| Luftflöde utomhus (kylning) | m³/min | 42,6 | |
| Inomhusenhet | CS-Z60UD3EAW | ||
| Ljudtryck inomhus (värme -Q-Lo) (4) | dB(A) | 29 | |
| Ljudtryck inomhus (värme -Lo) (4) | dB(A) | 32 | |
| Ljudtryck inomhus (uppvärmning – Hi) (4) | dB(A) | 41 | |
| Ljudtryck inomhus (kylning – Q – Lo) (4) | dB(A) | 27 | |
| Ljudtryck inomhus (kylning – Lo) (4) | dB(A) | 30 | |
| Fuktavskiljningsvolym | L/h | 3,3 | |
| Luftflöde inomhus (uppvärmning) | m³/min | 15,7 | |
| Luftflöde inomhus (kylning) | m³/min | 15,7 | |
| Ljudtryck inomhus (kylning – hög) (4) | dB(A) | 41 | |
| SCOP (2) | 4,10 A+ | ||
| Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) | kWh/a | 1571 | |
| Årlig energiförbrukning vid kylning (3) | kWh/a | 375,00 | |
| Effekt vid kylning (nominell) | kW | 2,04 | |
| Pdesign (kylning) | kW | 6,00 | |
| SEER (2) | 5,60 A+ | ||
| Nettovikt utomhus | kg | 43 | |
| Ljudtryck utomhus (kylning – hög) (4) | dB(A) | 49 | |
| Nettovikt inomhus | kg | 19 | |
| Mått inomhus (höjd) | mm | 200 | |
| Pdesign vid -10 °C | kW | 4,60 | |
| Strömkälla inomhus | V | 230 | |
| Rörlängdsintervall | m | 3 ~ 30 | |
| Köldmedium (R32) / CO2-ekv. | kg / T | 1,13 / 0,763 | |
| Kit | KIT-Z60-UD3 | ||
| Extra gasmängd | g/m | 15 | |
| Rörlängd för extra gas | m | 7,5 | |
| Rördiameter (gas) | Inch (mm) | 1/2 (12,70) | |
| Rördiameter (vätska) | Inch (mm) | 1/4 (6,35) | |
| Inomhusmått (djup) | mm | 640 | |
| Inomhusmått (bredd) | mm | 750 | |
| Värmekapacitet vid -7 °C | kW | 5,10 | |
| EER (nominellt) (1) | W/W | 2,94 | |
| COP (nominellt) (1) | W/W | 3,24 | |
| Externt statiskt tryck (min.) (7) | Pa | 15 | |
| Strömkälla utomhus | V | 230 | |
| Värmekapacitet (nominell) | kW | 7,00 | |
| Kylkapacitet (nominell) | kW | 6,00 | |
| Driftområde (kylning – min.) | °C | -10 | |
| Effekt vid uppvärmning (nominell) | kW | 2,16 | |
2) Energimärkningsskala från A+++ till D.
(3) Den årliga energiförbrukningen beräknas enligt EU/626/2011.
(5) Lägg till 100 mm för inomhusenheten eller 70 mm för utomhusenheten för röröppning.
(6) När du installerar utomhusenheten på en högre plats än inomhusenheten.
(7) Specifikationerna i tabellen anger värden under 25 Pa (2,5 mmAq) som gäller för fabriksinställningen. Byt omkopplare på PCB från Hi till S-Hi för att få mer än 6,0 mm Aq.