KIT-100PT3Z5 (S-1014PT3E + U-100PZ3E5)
Takmonterade enheter ger stor och bred luftfördelning vilket är bra för stora rum
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX-serien Standard takväxelriktare+ - R32
10.0 kW
Kit KIT-100PT3Z5
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 10,0
Kylkapacitet (min) kW 3,0
Kylkapacitet (max) kW 11,5
EER (nominellt) (1) W/W 3,64
SEER/ηsc (2) % 6,6 A++
Pdesign (kylning) kW 10,0
Effekt vid kylning (nominell) kW 2,75
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 531
Värmekapacitet (nominell) kW 10,0
Värmekapacitet (min) kW 3,0
Värmekapacitet (max) kW 14,0
COP (nominellt) (1) W/W 4,24
SCOP/ηsc (2) % 4,2 A+
Pdesign vid -10 °C kW 10,0
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 2,36
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 3.331
Inomhusenhet S-1014PT3E
Luftflöde inomhus (Hi) m³/min 30,0
Luftflöde inomhus (Med) m³/min 25,0
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 23,0
Fuktavskiljningsvolym L/h 4,1
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 37
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 34
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 60
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 55
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 52
Mått inomhus (höjd) mm 235
Inomhusmått (bredd) mm 1.590
Inomhusmått (djup) mm 690
Nettovikt inomhus kg 40
nanoe X-generator Mark 2
Utomhusenhet U-100PZ3E5
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 13,70
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 13,10
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 12,60
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 11,80
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 11,30
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 10,80
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 73,0
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 73,0
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 52
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 52
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 70
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 70
Mått utomhus (höjd) mm 996
Yttermått (bredd) mm 980
Utomhusmått (djup) mm 370
Nettovikt utomhus kg 83
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 3/8 (9,52)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 5/8 (15,88)
Rörlängdsintervall m 5 ~ 50
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 15 / 30 (8)
Rörlängd för extra gas m 30
Extra gasmängd g/m 45
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 2,40 / 1,62
Driftområde (kylning – min.) °C -10
Driftområde (kylning – max) °C +43
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
1) EER- och COP-beräkningen baseras i enlighet med EN14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värdena i EU/626/2011. För modeller över 12 kW beräknas ηsc / ηsh-värdena baserat på EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Anslut vätskekopplingsröret (Ø6,35-Ø9,52) till inomhusenheten på vätskeslangsidan.
6) Anslut gasröret (Ø12,70-Ø15,88) till inomhusenheten på gasslangsidan.
7) Vid installation av utomhusenheten på en högre position än inomhusenheten.
8) Utomhusenheten placerad lägre / utomhusenheten placerad högre.
* Rekommenderad säkring för inomhusenheten 3A.