KIT-71PT3Z5 (S-6071PT3E + U-71PZ3E5A)
Takmonterade enheter ger stor och bred luftfördelning vilket är bra för stora rum
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX-serien Standard takväxelriktare+ - R32
7.1 kW
Kit KIT-71PT3Z5
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 6,8
Kylkapacitet (min) kW 2,6
Kylkapacitet (max) kW 7,7
EER (nominellt) (1) W/W 3,24
SEER/ηsc (2) % 5,9 A+
Pdesign (kylning) kW 6,8
Effekt vid kylning (nominell) kW 2,10
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 404
Värmekapacitet (nominell) kW 6,8
Värmekapacitet (min) kW 2,1
Värmekapacitet (max) kW 8,1
COP (nominellt) (1) W/W 4,20
SCOP/ηsc (2) % 4,3 A+
Pdesign vid -10 °C kW 4,7
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 1,62
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 1.529
Inomhusenhet S-6071PT3E
Luftflöde inomhus (Hi) m³/min 21,0
Luftflöde inomhus (Med) m³/min 18,0
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 15,5
Fuktavskiljningsvolym L/h 2,7
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 35
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 30
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 57
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 53
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 48
Mått inomhus (höjd) mm 235
Inomhusmått (bredd) mm 1.275
Inomhusmått (djup) mm 690
Nettovikt inomhus kg 34
nanoe X-generator Mark 2
Utomhusenhet U-71PZ3E5A
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 9,75
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 9,30
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 8,95
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 7,50
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 7,20
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 6,90
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 44,7
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 45,9
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 48
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 49
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 66
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 68
Mått utomhus (höjd) mm 695
Yttermått (bredd) mm 875
Utomhusmått (djup) mm 320
Nettovikt utomhus kg 50
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35) (5)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 5/8 (15,88)
Rörlängdsintervall m 3 ~ 40
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 20 / 30 (8)
Rörlängd för extra gas m 30
Extra gasmängd g/m 17
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 1,32 / 0,89
Driftområde (kylning – min.) °C -10
Driftområde (kylning – max) °C +43
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
1) EER- och COP-beräkningen baseras i enlighet med EN14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värdena i EU/626/2011. För modeller över 12 kW beräknas ηsc / ηsh-värdena baserat på EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Anslut vätskekopplingsröret (Ø6,35-Ø9,52) till inomhusenheten på vätskeslangsidan.
6) Anslut gasröret (Ø12,70-Ø15,88) till inomhusenheten på gasslangsidan.
7) Vid installation av utomhusenheten på en högre position än inomhusenheten.
8) Utomhusenheten placerad lägre / utomhusenheten placerad högre.
* Rekommenderad säkring för inomhusenheten 3A.