KIT-TZ35-WKE (CS-TZ35WKEW + CU-TZ35WKE)
Väggmonterad TZ super-compact.
Den perfekta luftkonditioneringen för de minsta utrymmena i ditt hem.
Ny TZ-modell med R32-köldmedium som är kraftfull och effektiv, med effektivt och inbyggt wifi.
Upptäck den senaste generationen värmepumpsystem
Hantera dina Panasonic-lösningar när som helst, var som helst
Specifikationer
Visa alla
TZ super-compact • R32
3.5 kW
Kylkapacitet (min) kW 0,85
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 0,20
COP (max) (1) W/W 3,70
COP (min) (1) W/W 4,10
Värmekapacitet (max) kW 5,10
Värmekapacitet (min) kW 0,80
Effekt vid kylning (max) kW 1,16
Effekt vid kylning (min) kW 0,24
EER (max) (1) W/W 3,36
EER (min) (1) W/W 3,62
Kylkapacitet (max) kW 3,90
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 1,38
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (kylning – max) °C +43
Höjdskillnad (in/ut) (6) m 15
Utomhusmått (djup) (5) mm 289
Utomhusmått (bredd) (5) mm 780
Utomhusmått (höjd) (5) mm 542
Ljudtryck utomhus (värme – hög) (4) dB(A) 50
Utomhusenhet CU-TZ35WKE
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 29,7
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 28,7
Inomhusenhet CS-TZ35WKEW
Ljudtryck inomhus (värme -Q-Lo) (4) dB(A) 22
Ljudtryck inomhus (värme -Lo) (4) dB(A) 33
Ljudtryck inomhus (uppvärmning – Hi) (4) dB(A) 42
Ljudtryck inomhus (kylning – Q – Lo) (4) dB(A) 20
Ljudtryck inomhus (kylning – Lo) (4) dB(A) 30
Fuktavskiljningsvolym L/h 2,0
Luftflöde inomhus (uppvärmning) m³/min 12,3
Luftflöde inomhus (kylning) m³/min 11,8
Inomhusanslutning inomhus/utomhus mm² 4 x 1,5
Ljudtryck inomhus (kylning – hög) (4) dB(A) 42
SCOP (2) 4,60 A++
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 852
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 180,00
Effekt vid kylning (nominell) kW 0,98
Pdesign (kylning) kW 3,50
SEER (2) 6,80 A++
Nettovikt utomhus kg 31
Ljudtryck utomhus (kylning – hög) (4) dB(A) 48
Nettovikt inomhus kg 8
Mått inomhus (höjd) mm 290
Pdesign vid -10 °C kW 2,80
Strömkälla inomhus V 230
Rörlängdsintervall m 3 ~ 15
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 0,77 / 0,520
Kit KIT-TZ35-WKE
Extra gasmängd g/m 10
Rörlängd för extra gas m 7,5
Rördiameter (gas) Inch (mm) 3/8 (9,52)
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35)
Inomhusmått (djup) mm 209
Inomhusmått (bredd) mm 779
Rekommenderad säkring för inomhusenheten A 16
Värmekapacitet vid -7 °C kW 3,30