KIT-100PT2Z5 (S-100PT2E5B + U-100PZ2E5)
Sortimentet med takmonterade enheter har DC-fläktmotor för högre effektivitet och lägre ljudnivåer.
Specifikationer
Visa alla
PACi Standard Takmodell • R32
10.0 kW
Kit KIT-100PT2Z5
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 10,0
Kylkapacitet (min) kW 3,0
Kylkapacitet (max) kW 11,5
EER (nominellt) (1) W/W 3,64
EER (min) (1) W/W 5,36
EER (max) (1) W/W 2,80
SEER (2) 6,5 A++
Pdesign (kylning) kW 10,0
Effekt vid kylning (nominell) kW 2,75
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 535
Effekt vid kylning (min) kW 0,56
Effekt vid kylning (max) kW 4,10
Värmekapacitet (nominell) kW 10,0
Värmekapacitet (min) kW 3,0
Värmekapacitet (max) kW 14,0
COP (nominellt) (1) W/W 4,24
COP (min) (1) W/W 5,36
COP (max) (1) W/W 3,50
SCOP (2) 4,2 A+
Pdesign vid -10 °C kW 10,0
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 2,36
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 0,56
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 4,00
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 3324
Inomhusenhet S-100PT2E5B
Luftflöde inomhus (Hi) m³/min 30,0
Luftflöde inomhus (Med) m³/min 25,0
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 23,0
Fuktavskiljningsvolym L/h 6,0
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 37
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 35
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 60
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 55
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 53
Mått inomhus (höjd) mm 235
Inomhusmått (bredd) mm 1590
Inomhusmått (djup) mm 690
Nettovikt inomhus kg 40
Utomhusenhet U-100PZ2E5
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 12,80
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 12,20
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 11,70
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 10,90
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 10,40
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 10,00