KIT-100PU3Z8 (S-1014PU3E + U-100PZ3E8)
4-vägs 90x90-kassett - PU3
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX Series Standard 4-vägs 90x90 kassett Inverter+ - R32
10.0 kW
Kit KIT-100PU3Z8
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 10,0
Kylkapacitet (min) kW 3,0
Kylkapacitet (max) kW 11,5
EER (nominellt) (1) W/W 3,82
EER (min) (1) W/W 5,36
EER (max) (1) W/W 2,88
SEER/ηsc (2) % 6,7 A++
Pdesign (kylning) kW 10,0
Effekt vid kylning (nominell) kW 2,62
Effekt vid kylning (min) kW 0,56
Effekt vid kylning (max) kW 4,00
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 521
Värmekapacitet (nominell) kW 10,0
Värmekapacitet (min) kW 3,0
Värmekapacitet (max) kW 14,0
COP (nominellt) (1) W/W 4,93
COP (min) (1) W/W 5,36
COP (max) (1) W/W 3,59
SCOP/ηsc (2) % 4,4 A+
Pdesign vid -10 °C kW 10,0
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 2,03
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 0,56
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 3,90
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 3.182
Inomhusenhet S-1014PU3E
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 18,0
Fuktavskiljningsvolym L/h 2,7
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 38
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 32
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 60
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 53
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 47
nanoe X-generator Mark 1
Utomhusenhet U-100PZ3E8
Strömkälla utomhus V 380 - 400 - 415
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 4,35
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 4,15
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 4,00
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 3,40
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 3,20
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 3,10
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 73,0
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 73,0
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 52
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 52
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 70
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 70
Mått utomhus (höjd) mm 996
Yttermått (bredd) mm 980
Utomhusmått (djup) mm 370
Nettovikt utomhus kg 83
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 3/8 (9,52)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 5/8 (15,88)
Rörlängdsintervall m 5 ~ 50
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 15 / 30 (8)
Rörlängd för extra gas m 30
Extra gasmängd g/m 45
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 2,40 / 1,62
Driftområde (kylning – min.) °C -10
Driftområde (kylning – max) °C +43
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
1) EER- och COP-beräkningen baseras i enlighet med EN14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värdena i EU/626/2011. För modeller över 12 kW beräknas ηsc / ηsh-värdena baserat på EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Anslut vätskekopplingsröret (Ø6,35-Ø9,52) till vätskeslangsidan på inomhusenheten.
6) Anslut gasröret (Ø12,70-Ø15,88) till inomhusenheten på gasslangsidan.
7) Vid installation av utomhusenheten på en högre position än inomhusenheten.
8) Utomhusenheten placerad lägre / utomhusenheten placerad högre.
* Rekommenderad säkring för inomhusenheten 3A.