KIT-71PU3Z5 (S-6071PU3E + U-71PZ3E5A)
4-vägs 90x90-kassett - PU3
Nästa generations kommersiella luftkonditioneringsaggregat är här
Naturlig balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi NX Series Standard 4-vägs 90x90 kassett Inverter+ - R32
7.1 kW
Kit KIT-71PU3Z5
Fjärrkontroll CZ-RTC5B
Kylkapacitet (nominell) kW 7,1
Kylkapacitet (min) kW 2,6
Kylkapacitet (max) kW 7,7
EER (nominellt) (1) W/W 3,27
SEER/ηsc (2) % 6,8 A++
Pdesign (kylning) kW 7,1
Effekt vid kylning (nominell) kW 2,17
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a 365
Värmekapacitet (nominell) kW 7,1
Värmekapacitet (min) kW 2,1
Värmekapacitet (max) kW 8,1
COP (nominellt) (1) W/W 4,23
SCOP/ηsc (2) % 4,6 A++
Pdesign vid -10 °C kW 5,2
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 1,68
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a 1.583
Inomhusenhet S-6071PU3E
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 13,0
Fuktavskiljningsvolym L/h 2,5
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 31
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 28
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 52
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 46
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 43
nanoe X-generator Mark 1
Utomhusenhet U-71PZ3E5A
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 10,00
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 9,65
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 9,25
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 7,80
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 7,45
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 7,15
Luftflöde utomhus (kylning) m³/min 44,7
Luftflöde utomhus (värme) m³/min 45,9
Ljudtryck utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 48
Ljudtryck utomhus (Uppvärmning -Hi) dB(A) 49
Ljudeffekt utomhus (Kylning -Hi) dB(A) 66
Ljudeffekt utomhus (värme - hög) dB(A) 68
Mått utomhus (höjd) mm 695
Yttermått (bredd) mm 875
Utomhusmått (djup) mm 320
Nettovikt utomhus kg 50
Rördiameter (vätska) Inch (mm) 1/4 (6,35) (5)
Rördiameter (gas) Inch (mm) 5/8 (15,88)
Rörlängdsintervall m 3 ~ 40
Höjdskillnad (in/ut) (7) m 20 / 30 (8)
Rörlängd för extra gas m 30
Extra gasmängd g/m 17
Köldmedium (R32) / CO2-ekv. kg / T 1,32 / 0,89
Driftområde (kylning – min.) °C -10
Driftområde (kylning – max) °C +43
Driftområde (uppvärmning – min) °C -15
Driftområde (uppvärmning – max) °C +24
1) EER- och COP-beräkningen baseras i enlighet med EN14511.
2) För modeller under 12 kW beräknas SEER och SCOP baserat på värdena i EU/626/2011. För modeller över 12 kW beräknas ηsc / ηsh-värdena baserat på EN 14825.
3) Fabriksinställning.
5) Anslut vätskekopplingsröret (Ø6,35-Ø9,52) till vätskeslangsidan på inomhusenheten.
6) Anslut gasröret (Ø12,70-Ø15,88) till inomhusenheten på gasslangsidan.
7) Vid installation av utomhusenheten på en högre position än inomhusenheten.
8) Utomhusenheten placerad lägre / utomhusenheten placerad högre.
* Rekommenderad säkring för inomhusenheten 3A.