KIT-140PU2Z5 (S-140PU2E5B + U-140PZ2E5)
PACi-system med stor kapacitet. Tillförlitlig effekt och hög effektivitet.
Naturens balans inomhus
Specifikationer
Visa alla
PACi Standard 4-vägskassett 90 x 90 • R32
14.0 kW
Kit KIT-140PU2Z5
Kylkapacitet (max) kW 15,0
EER (nominellt) (1) W/W 3,23
EER (min) (1) W/W 5,32
EER (max) (1) W/W 2,73
SEER (2) 6,5
Pdesign (kylning) kW 14,0
Effekt vid kylning (nominell) kW 4,34
Årlig energiförbrukning vid kylning (3) kWh/a
Effekt vid kylning (min) kW 0,62
Effekt vid kylning (max) kW 5,50
Värmekapacitet (max) kW 16,0
COP (nominellt) (1) W/W 4,18
COP (min) (1) W/W 3,33
COP (max) (1) W/W 5,48
SCOP (2) 3,9
Pdesign vid -10 °C kW 14,0
Effekt vid uppvärmning (nominell) kW 3,35
Ingångseffekt för uppvärmning (min) kW 0,62
Ingångseffekt för uppvärmning (max) kW 4,80
Årlig energiförbrukning vid uppvärmning (3) kWh/a
Inomhusenhet S-140PU2E5B
Luftflöde inomhus (Hi) m³/min 38,0
Luftflöde inomhus (Med) m³/min 29,0
Luftflöde inomhus (Lo) m³/min 20,0
Fuktavskiljningsvolym L/h 6,0
Ljudtryck inomhus (Med) (4) dB(A) 40
Ljudtryck inomhus (Lo) (4) dB(A) 34
Ljudeffekt inomhus (Hi) dB(A) 62
Ljudeffekt inomhus (Med) dB(A) 55
Ljudeffekt inomhus (Lo) dB(A) 49
Mått inomhus (höjd) mm 319
Inomhusmått (bredd) mm 840
Inomhusmått (djup) mm 840
Panelens mått (höjd) mm 33,5
Panelens mått (djup) mm 950
Nettovikt inomhus kg 25
Panelens nettovikt kg 5
nanoe X-generator Mark 1
Utomhusenhet U-140PZ2E5
Strömkälla utomhus V 220 - 230 - 240
Ström vid kylning (1-fas 220 V / 3-fas 380 V) A 20,40
Ström vid kylning (1-fas 230 V / 3-fas 400 V) A 19,50
Ström vid kylning (1-fas 240 V / 3-fas 415 V) A 18,70
Ström vid uppvärmning (1p 220V / 3p 380) A 15,60
Ström vid uppvärmning (1p 230V / 3p 400) A 15,00
Ström vid uppvärmning (1p 240V / 3p 415) A 14,30